Cold Steel CS58PC Code 4 3.50" Folding Clip Point Plain Satin Polished S35VN SS Blade/Anodized Gun Metal Gray Aluminum Handle Includes Pocket Clip
$127.54
product code:CS58PC
UPC:705442017561
Brand:Cold Steel
availability:Currently out of Stock
Notify me when this product comes back in stock
The Cold Steel Code 4 is an ultra-thin, ultra-light, highly functional utility knife that is a breeze to carry. It won't weigh down your uniform or provide unnecessary bulk. With an ambidextrous pocket clips and thumb studs, Code 4 features sturdy, hard-anodized gun metal grey 6061 Aluminum handles, Tri-Ad locking mechanism and high satin polished, razor sharp American S35VN blades.
| Type | |
| Blade Type | Clip Point |
| Blade Length | 3.50" |
| OAL | 8.50" |
| Blade Material | S35VN SS |
| Handle Description | Anodized Gun Metal Gray |
| Weight | 4.30 oz |
| Sheath | None |
| Edge Type | Plain |
| Closed Length | 5" |
| Sharpener Type | |
| Frame | |
| Open Type | Thumb Stud |
| No. of Blades | |
| Case | |
We'd love to hear your feedback!
Please take a moment to share your thoughts on the product. Your review will help others make informed decisions and allow us to continue improving our products and services.


